On:

Tek Kullanımlık Maske Nasıl Olmalı? Maske Fiyatları Ne Durumda?

person Yazan: Akın A list In: Blog comment Yorum: 0 favorite Okunma: 329

Tek kullanımlık maske nasıl olmalı, alırken nelere dikkat etmeliyiz ve güncel maske fiyatları hakkında bilgi alacağınız içeriğimize göz atabilirsiniz.

Cerrahi maske olarak da adlandırılan tek kullanımlık maskeler, 2019 yılının son aylarına kadar yalnızca sağlık çalışanları tarafından sağlık kuruluşlarında kullanılırken, bu tarihten sonra ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını ile birlikte yediden yetmişe herkes tarafından kullanılmaya başlamıştır. Ancak her tek kullanımlık maske aynı oranda etkili değildir. Koruyuculuğu hakkında şüphe bulunan ya da gerekli standartlara uygun olmayan maskelerden uzak durulmalıdır. Tek kullanımlık maske fiyatları salgının başında ortaya çıkan ani talep patlaması nedeni ile yükselmiş olsa da üreticilerin kapasite arttırması ve yeni üreticilerin ortaya çıkması nedeni ile bu durum kısa sürede dengelenmiştir. Ancak yine de maske alırken fiyattan çok kaliteye ve gerekli standartları sağlamasına özen gösterilmelidir. 

maskenasilolmali

Tek Kullanımlık Maske Özellikleri

Tek kullanımlık cerrahi maske alırken, dikkat edilmesi gereken bir dizi özellik bulunmaktadır. Bu özelliklerden bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

·       Sentetik Olmayan Kumaş: Cerrahi maskelerin üretiminde çok farklı kumaşlar kullanılmaktadır. Kaliteli maskealmak isteyenler, maskede kullanılan malzemenin sentetik olmamasına dikkat etmelidir. Sentetik maskeler hem düşük koruma düzeyine sahiptir hem de solunması durumunda alerjen etki yaratabilmektedir. 

·       Tam Oturan Burun Demiri: Maskelerin tam anlamıyla koruma sağlayabilmesi için yüze tam oturması ve herhangi bir noktasından hava giriş çıkışı olmaması gereklidir. Hava akışını engellemek için en önemli nokta ise burun bölgesidir. Tek kullanımlık cerrahi maske ürünlerinde burun demirinin tam oturmasına özen gösterilmelidir. 

·       Yumuşak Kulak Lastiği: Maske seçiminde önem arz eden noktalardan biri de kulak lastiğinin yumuşak olmasıdır. Özellikle maskeyi tüm gün kullanacak olan bireylerde bu durum iki kat önem kazanmaktadır. Zira sert kulak lastikleri kulakların yara olmasına ve iz kalmasına neden olmaktadır. 

maskeozellikleri

 

Türk Standartları Enstitüsüne Göre Maske Nasıl Olmalı?

Cerrahi maske üretiminde uyulacak standartları belirlemek için hem Türkiye’de hem de dünyada çok çeşitli kurumlar bulunmaktadır. Türk Standartları Enstitüsü, Türkiye’de kaliteli maskelerin standartlarını belirlemekle yükümlüdür. Maske yapımı ile uğraşan firmalar çok olsa da bu standartları taşıyan firmaların sayısı oldukça azdır. TSE onayı alabilmek için öncelikle maskenin hijyenik bir ortamda üretiliyor olması ve bu ortamın TSE tarafından denetlenmiş olması gereklidir. Üretim yapılan oramın yeteri kadar hijyenik olmaması, diğer tüm şartları sağlasa bile maskelerin yetersiz sayılmasına neden olmaktadır. Üretilen maskeler daha sonra TSE laboratuvarlarında kalite ve uygunluk testlerine tabi tutulmaktadır. Bununla birlikte maskelerin hijyenik yöntemlerle, hijyenik bir şekilde paketlenmesi de önemlidir. Maskenin kalite ve kopmayan kumaştan üretilmiş olması, üç katlı olması ve her katın arasında filtrelerin bulunması da TSE tarafından aranan yeterlilik şartlarındandır. 

Tek Kullanımlık Maske İmalatı Nasıl Yapılır?

Tek kullanımlık maske nasıl yapılır sorusuna verilecek yanıt oldukça kolaydır. Bunun için öncelikle maske üretiminde kullanılacak olan kumaş belirlenmelidir. Sonrasında kumaşlar, maske boyutlarına uygun olacak biçimde toplu olarak kesme işlemine tabi tutulur. Sonrasında 3 katlı olması için maskeler katlanır. Bu aşamadan sonra maskelere burun demiri takılır ve yanları dikilir. Son aşamada ise üretilen maskeler paketlenerek satışa hazır hale getirilir. 

maskefiyatlari

Tek Kullanımlık Maske Fiyatları Ne Kadar?

Tek kullanımlık maske fiyatları hakkında, salgının ilk başlarında herkesin erişebilmesi için standart 1 TL fiyat belirlenmiş olsa da zaman içerisinde maske tedarikinde tıkanıklıkların ortadan kaldırılması ile bu fiyat değişikliğe uğramıştır. Maske fiyatları toplu alımlarda daha uygun hale gelmektedir. Kutu içindeki ürün sayısının artması ya da birden fazla kutu şeklinde alım yapılması, maske fiyatlarını düşürmektedir. Tek kullanımlık maske toptan satışı yapan firmalar ile irtibata geçmek, bu konuda daha net bilgi alabilmek açısından atılabilecek en doğru adımlardan biridir. 

Maske Fiyatları Neye Göre Değişir?

Maske fiyatları birden çok faktörden etkilenerek belirlenmektedir. Bu faktörlerin başında maskenin markası ve üretimde kullanılan malzemenin kalitesi gelmektedir. Sentetik maskeler, fiyat açısından daha uygundur. Ancak koruyuculuk ve sağlık açısından yetersizdir. Maske fiyatlarına etki eden bir diğer husus da satın alınacak ürün adedidir. Toptan alımlarda maske fiyatları düşerken, tekli alımlarda birim başı maliyet daha yüksek olmaktadır. Maske ambalajları da fiyat üzerinde etkilidir. Bazı firmalar daha kaliteli ambalaj kullandıklarından dolayı, maske fiyatları da yükselmektedir. 

Sarfhan, Esquire markası adı altında maske üretimi gerçekleştirmektedir. Sarfhan üzerinden şirketleriniz veya kendiniz için logolu maske, tasarım maske, tek kullanımlık veya yıkanabilir maskelere ulaşabilir, toplu veya adet olarak maske satın alabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum yok

Yorum bırak

Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık