On:

Tek Kullanımlık Hastane Örtü ve Kılıfları Nelerdir?

person Yazan: Akın A list In: Blog comment Yorum: 0 favorite Okunma: 165

Hastanelerde yatan hastaların hijyeninin sağlanabilmesi adına yataklarda kullanılan örtü ve kılıflar büyük önem arz etmektedir. Yataklarda yatan hastaların sürekli olarak değişmesinden dolayı, yeni gelen hastalara sürekli olarak temiz örtü temin etmek gereklidir..

Hastanelerde yatan hastaların hijyeninin sağlanabilmesi adına yataklarda kullanılan örtü ve kılıflar büyük önem arz etmektedir. Yataklarda yatan hastaların sürekli olarak değişmesinden dolayı, yeni gelen hastalara sürekli olarak temiz örtü temin etmek gereklidir. Bu doğrultuda yastık kılıfları, nevresimler, çarşaflar ve sedye örtüleri öncelikli ihtiyaç olarak ön plana çıkmaktadır. Hastaneler için bu ürünlerin temininde son derece dikkatli olunması gereklidir. Zira temizlik ile birlikte hasta konforunun sağlanmasına da özen gösterilmelidir. Yeteri kadar kaliteli olmayan örtü ve kılıflar, hastaların rahatsızlık yaşamalarına neden olabilmektedir. 

 

Örtü ve kılıflar yalnızca yatan hastaların yatakları için de kullanılmamaktadır. Muayene odalarında bulunan sedyelerde, yoğun bakım ünitelerinde, tıbbi görüntüleme merkezlerinde ve hastanenin pek çok bölümünde yatak örtü ve çarşaflarına gereksinim duyulmaktadır. Ancak bu ürünlerin seçiminde dikkat edilmesi gereken bir dizi unsur bulunmaktadır. 

 

Tek Kullanımlık Yastık Kılıfı Nerelerde Kullanılır?

Hastanelerde en sık ihtiyaç duyulan kılıfların başında yastık kılıfı ürünleri gelmektedir. Hasta yastıkları, yatakta kalan hasta aynı olsa bile belirli aralıklarla değiştirilmektedir. Esasında değiştirilen yastığın kendisi değil, kılıfıdır. Hastanın kullanımından kaynaklanan kirlenme, lekelenme ya da koku gibi durumların önüne geçebilmek adına yastık kılıflarının değiştirilmesi gereklidir. Ancak daha önce de bahsedildiği gibi, kılıfların yalnızca yeni ve temiz olması değil; kaliteli olması da dikkat edilmesi gereken bir husustur. Başa konulan normal yastıklara ek olarak hasta pozisyon yastığıolarak adlandırılan yastıklarda da kılıflar kullanılmaktadır. Bu yastıklar da uzun süre kullanıldıkları zaman aynı sorunları meydana getirmektedir. Bu yüzden de hasta pozisyon destek yastığı için de belirli zaman dilimlerinde değişim yapılmalıdır. 

 

Hasta yastığı için kılıf seçerken dikkate alınması gereken bir dizi husus bulunmaktadır. Bunların başında seçilecek yastık kılıfının naylon malzemeden olmaması gelmektedir. Naylon yastık kılıfları hastanın sürekli olarak terlemesine ya da yattığı esnada başının kaymasına neden olmakta, bu da dolayısıyla hastanın konforunu bozmaktadır. Hastane tekstili son yıllarda tekstil sektörünün en çok ilgilendiği alanlardan biri haline gelmiştir. Bu durumun temelinde sağlık hizmetlerinin ve hastanelerin yurdun her yanına yayılması ile hasta konforunu esas alan yaklaşımın yürürlükte olması yatmaktadır. Bu doğrultuda hastanelerde kullanmak için tek kullanımlık yastık kılıfı daha avantajlıdır. Kullanılacak yastık kılıflarının tek kullanımlık olması, her hasta sonrasında değişim kolaylığı sağlamaktadır. Üstelik tek kullanımlık kılıflarda yıkama zorunluluğu da olmadığından dolayı, hastane personeli üzerindeki iş yükünün azalmasına destek olmaktadır. Normal yastık kılıfları ile kıyaslandığı zaman, maliyet açısından da tek kullanımlık kılıflar daha uygundur. 

 

Tek Kullanımlık Hasta Yatak Çarşafı Nerelerde Kullanılır?

Yatak çarşafları da hastane tekstili ürünleri içerisinde yer alan ve hastanelerde en sık kullanılan ürünlerden biridir. Hastanın yatağına serilen çarşaflar da tıpkı yastık kılıflarında olduğu gibi belirli aralıklarla değiştirilmelidir. Hasta yatak çarşafı seçiminde de kullanılan malzemenin naylon olmamasına özen gösterilmelidir. Naylon çarşaflar, yatan hastada pişik, aşırı terleme, alerji ve yatarken sürekli olarak kayma gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Hasta yatakları genellikle standart ölçüler kullanılarak üretildiği için, hasta çarşafı da aynı ölçüler doğrultusunda üretilmektedir. Ancak bazı özel hastanelerde standart dışı boyutlarda hasta yatakları da bulunmaktadır. Bu yüzden de alınacak çarşaf ile yatak ölçüsünün uyumlu olmasına önem verilmelidir.

 

Hem daha kolay değiştirebilme hem de pratik olması açısından tek kullanımlık hastane çarşafları tercih edilmelidir. Yatak çarşaflarının tek kullanımlık olmaması, yıkanması ve ütülenmesi kimi zaman hastane hizmetlerinin aksamasına neden olabilmektedir. Ayrıca bu durum hastanelerde ayrı bir istihdam zorunluluğu yaratmakta ve mali yönden de hastaneler yük olmaktadır. Tek kullanımlık çarşaflarda ise ihtiyaç duyulan her anda değişim olanağı bulunmaktadır. Ayrıca normal çarşaflar ile kıyaslandığı zamanda da hastane çarşaf fiyatları son derece uygundur. Hastanelerde kullanılacak yatak çarşaflarında pek çok renk seçeneği bulunmaktadır. Ancak hem hastane ortamına daha uygun olması hem de temiz görünmesi açısından beyaz renk daha fazla tercih edilmektedir. Hastane yatak çarşafı eğer çocuk hastaların yattığı bölümlerde kullanılacaksa, bunun için daha canlı renklerin kullanımı da mümkündür. 

 

Hastane Nevresim Takımı Nedir?

Nevresimler, yatakların üzerlerine serilen ve daha çok yorganı andıran tekstil ürünleridir. Gündelik hayatta sıklıkla kullanıldığı gibi, hastane odalarında da kullanılmaktadır. Diğer tüm hastane tekstili ürünlerinde olduğu gibi, nevresimlerde de belirli aralıklarla değişim yapılması gereklidir. Bu aralık genellikle hastadan hastaya olarak belirlenmektedir. Ancak özel durumlarda uzun süre yatılı kalan hastalar için de periyodik olarak değişim yapılması, hastaların daha hijyenik bir ortamda tutulması açısından önemlidir. Hastane nevresim takımları renk ve model olarak farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Bu konuda alınacak nevresim ile hasta yatağının aynı ebatlarda olmasına ve üretiminde kullanılan maddeye dikkat edilmesi gereklidir. Ayrıca seçilecek nevresimlerin hava alabilir kumaş kullanılarak üretilmiş olmasına da dikkat edilmelidir. Hastane odası nevresim takımı alırken, kumaşın teri emen yapıya sahip olması, hasta konforu açısından büyük öneme sahiptir. Yastık kılıfları ile yatak çarşaflarında olduğu gibi, nevresim konusunda da tek kullanımlık nevresim takımı kullanımı tavsiye edilmektedir. Bir hastanın yatağı boşaltmasının arından anında diğer bir hasta için yatağın hazır hale getirilebilmesi ve ihtiyaç duyulması durumunda nevresimin değiştirilebilmesi ancak bu şekilde mümkündür. Sürekli olarak yıkama, ütüleme ve istihdam giderleri göz önüne alındığı zaman, tek kullanımlık hastane nevresim takımı fiyatları daha düşük maliyetlidir. 

Hastane tekstili ürünlerinin en sık ihtiyaç duyulanlarından biri olan nevresimler, kışlık ve yazlık olmak üzere iki farklı biçimde kullanılmalıdır. Özellikle kış aylarının soğuk ya da yaz aylarının sıcak geçtiği şehirlerde bu durum göz önünde bulundurulmalıdır. 

 

Sedye Örtüsü ve Sedye Rulosu Ne İşe Yarar? 

Hastanelerde kullanılan örtü ve kılıflar arasında sedye örtüsü de önemli bir yer tutmaktadır. Hastaların muayene edilmesi, taşınması, geçici olarak müdahale edilmesi, gerekli tahlillerin yapılması gibi pek çok hastane hizmeti esnasında sedyeler kullanılmaktadır. Sürekli ve seri bir şekilde kullanıldıklarından dolayı, sedyelerin örtüleri daha sık biçimde değiştirilmelidir. Bunun için de tek kullanımlık sedye örtüsü tercih edilmesi uygundur. Sedye kullanılan alanlarda büyük pratiklik sağlayan tek kullanımlık örtüler, çeşitli biçimlerde üretilmektedir. Lastikli sedye örtüsü daha kolay değiştirilebilmesi ve maliyetinin düşük olması nedeni ile daha sık tercih edilmektedir. Lastiksiz örtüler hastaların yatıp kalkması ile birlikte toplanabilmekte ve sürekli olarak düzeltmeyi gerekli kılmaktadır. Bu yüzden de tercih edilmemektedir. Tek kullanımlık sedye örtüsü fiyatları tercih edilecek ürünün niteliklerine göre değişiklik göstermektedir. Üstelik alınacak ürün miktarı da fiyatı doğrudan etkilemektedir. Hastaneler, bu gibi tekstil ürünlerini daha çok toptan aldığı için, miktar arttıkça fiyatta da düşüş yaşanmaktadır. 

 

Sedyelerde kullanılmak üzere rulo şeklinde üretilen örtüler de bulunmaktadır. Tek bir top üzerinden sürekli açılarak kullanılan koruyucu sedye rulosu da kullanım açısından büyük pratiklik sağlamaktadır. Sedye örtüsü üzerinde hastalar çok fazla zaman geçirmediği için burada kullanılacak kumaşın kalitesi pek önemli değildir. Ancak hışırtı yapmaması ve hasta hareket edince kaymaması adına, sedye örtülerinde de naylonlu ürünlerden kaçınmak gereklidir. Sıvı temasının olduğu yerlerde sedye örtüsünün her hastadan sonra; gündelik kullanımda ise günlük ya da günde birkaç kez değiştirilmesi tavsiye edilmektedir.

Yorumlar

Yorum yok

Yorum bırak

Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık