On:

Sudan Gelen Sağlık – Spa Ürünleri Nelerdir?

person Yazan: Burak Kraf list In: Blog comment Yorum: 0 favorite Okunma: 576

Tek kullanımlık spa ürünlerini anlattığımız içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz

Gündelik hayatın temposu bireyler üzerinde yoğun bir stres yaratmakta ve bu stres de hem ruhsal hem de fiziksel sağlık üzerinde pek çok olumsuz duruma neden olmaktadır. Böyle durumlarda vücudu rahatlatmak adına başvurulan pek çok yöntem bulunmaktadır. Son yıllarda adından sıklıkla söz edilen spa bu rahatlama yöntemlerinden biridir. Terim olarak “sudan gelen sağlık” anlamına gelen spanın kan dolaşımını düzenleme, toksinlerin vücuttan atılma hızını arttırma, sindirim sisteminin işleyişini düzene sokma, romatizma ve türevi olan hastalıkların tedavisini destekleme, kasları gevşetme, iş ve çalışma hayatının yarattığı zihinsel yorgunluğu dindirme ve ruhu daha sakin bir hale getirme, vücudun elektrik yükünü azaltma ve uyku düzeni bozukluklarını tedavi etme gibi pek çok yararı bulunmaktadır. Bu yararların halk tarafından benimsenmeye başlanması spa merkezi sayılarında da gözle görülür bir artışın yaşanmasına neden olmuştur. Ancak spa için doğru yer seçimi yapmak, bu faydalardan mahrum kalmamak adına son derece önemlidir.

 

Spa Nedir? Spa Tarihçesi?

 

Spa nedir sorusuna verilebilecek en iyi cevap sıcak su, masaj ve farklı terapi yöntemleri uygulayarak vücudun rahatlamasını sağlama işlevini yüklenen bir doğal yöntem olduğudur. Spa Antik Roma ve Yunan devletlerine kadar uzanan köklü bir geçmişe sahiptir. Bu dönemde savaşlardan yaralı olarak dönen askerlerin ağrılarının dindirilmesi için sıcak su havuzlarında tedavi edilmesi, günümüz spa kültürünün de temelini oluşturmaktadır. Spanın daha önce bahsedilen yararları, bu uygulamaların Antik dönemden günümüze kadar gelişerek varlığını devam ettirmesine neden olmuştur.

 

Spa İçin Kullanılan Masaj ve Rahatlama Teknikleri Nelerdir?

 

sarfhanspaonerileri.jpg

Günümüzde spa hizmetleri daha yaygın ve gelişmiş bir hale bürünmüştür. Özellikle spa otelleri bu konuda profesyonel hizmetler sunmaktadır. Spada uygulanan masaj ve rahatlama tekniklerinden bazıları şunlardır:

·       Afüzyon Duşu: Spa salonlarıda başvurulan en etkili yöntemlerden biri olan afüzyon duşu, tuzlu deniz suyunun duş yardımı ile ılık bir şekilde vücuda püskürtülmesidir. Bu işlem hem kan dolaşımını uyarması hem de zihni dinginlik sağlaması nedeni ile tercih edilmektedir. Bu uygulamada sadece spa külot kullanılmalı, vücudun açık olmasına özen gösterilmelidir.

·       Aromaterapi Masajı: Çok eski çağlardan beri kullanılan bir yöntem olan aromaterapi masajı, bitki özlü ve güzel kokulu yağlardan yararlanılarak masaj yapılması anlamına gelmektedir. Burada da spa sütyeni ve külot dışında herhangi bir kıyafet olmamalıdır.

·       Buhar Banyosu: Sıcak su ile buharın yaklaşık 45 derece sıcaklık ile verildiği buhar banyoları da vücudun rahatlamasına, kasların gevşemesine ve zihinsel dinginliğin yakalanmasına yardımcı olmaktadır.

·       Hidroterapi: Spa masaj kültürünün temelini oluşturan bu uygulama deniz suyu, termal sular ya da normal su kullanılarak uygulanan hidroterapide içme, yıkanma ve soluma gibi yöntemlere başvurulmaktadır. Hidroterapi hem kas ve iskelet sisteminin rahatlamasına ve gelişmesine hem de ruhsal dinginliğe erişilmesine yardımcı olmaktadır.

 

Spada Ne Giyilmesi Gerekir?

Spa uygulamalarının nasıl uygulanacağı kadar, spa esnasında giyilecek kıyafetler de önem arz etmektedir. Peştemal spa salonlarında daha rahat hareket edebilmek açısından en kullanışlı kıyafetlerden biridir. Ayrıca son yıllarda kimono kullanımı da giderek artmaktadır. Japon kültürünün kadim kıyafetlerinden biri olan kimonolar, rahatlıkları nedeni ile spa için kullanılmaktadır. Normal sütyen ve iç çamaşırlar sıkı oldukları için spa esnasında kan dolaşımını yavaşlatmakta ve bu da spanın etkisini ortadan kaldırmaktadır. Bu yüzden spa için özel üretilmiş olan spa sütyeni ve külodu idealdir. Spa salonlarında hijyeni sağlamak açısından tek kullanımlık ürünlerin tercih edilmesi daha doğru olacaktr. Tek kullanımlık sütyen  hem rahat bir yapıya sahip olması hem de daha hijyenik olması yönüyle kullanışlıdır. Spa salonlarında üzerinde en çok durulması gereken noktalardan biri de terliklerdir. Sıcak nedeni ile gözeneklerin açıldığı bu ortamda, ortak terliklerin kullanımı bir dizi hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Ayrıca ortamın kaygan bir yapıda olması, normal terliklerin kayma riskini de arttırmaktadır. Buna karşın tek kullanımlık terlik  tercih edilmelidir. Otellerde kullanılan tela terlik hijyen ve rahatlık koşullarını sağlamakta yeterlidir. Spa salonları için özel üretilmiş olan tek kullanımlık havlular  da spa salonlarında kullanılan en işlevsel ürünler arasında yer almaktadır. Spada giyilecek tüm kıyafetlerin kaliteli malzemeden imale edilmesine ve sentetik malzeme kullanılmamış olmasına hassassiyet gösterilmelidir.

Sarfhan, 23 yıllık sektör tecrübesiyle tek kullanımlık spa ve otel ürünleri üretiyor. Tek kullanımlık havludan bornoza, peştamelden terliğe tüm ürünler toplu bir şekilde satın alabilir, işletmenizde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum yok

Yorum bırak

Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık