On:

Sauna (Fin Hamamı) Nedir?

person Yazan: Burak Kraf list In: Blog comment Yorum: 0 favorite Okunma: 344

Sauna ve sauna ürünlerinden sauna takımı, saç havlusu, tek kullanımlık havlu, bornoz ve peştemal hakkında hazırladığımız içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz. 

Sauna her ne kadar bir hamam türü olarak bilinse de esasında hamam türü değildir. Hamamlar genellikle temizlenmek için kullanılırken, saunalar rahatlamak ve sağlık açısından bazı yararlar elde etmek için kullanılmaktadır. Türkiye’de her geçen gün daha yaygın hale gelen saunalar, başta SPA merkezleri olmak üzere termal otellerde ve bazı spor salonlarında bulunmaktadır. Fin hamamı olarak da adlandırılan bu rahatlama yöntemi, tamamen ahşap olarak döşemiş bir odanın ısıtılması ile sağlanmaktadır. Geleneksel saunalarda bu işlem için odun sobaları kullanılırken, günümüzde elektrikli ısıtma sistemlerinden yararlanılmaktadır. Sauna odasının tamamen ahşap ile kaplanmasının nedeni, yüksek sıcaklık durumunda konforun bozulmamasıdır. Saunanın tavan kısmında ise yer almaktadır. Bu taşlar, geleneksel saunalarda su dökülerek buhar oluşumuna yardımcı olmaktadır. Günümüzde ise sadece su yerine aromalı sular kullanılmakta ve bu sayede sauna ortamının daha rahatlatıcı bir hal alması sağlanmaktadır. Nane ya da mentol kokusu ile zenginleştirilmiş saunalar, solunum yolu hastalıklarının tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır.

 


Sauna Faydaları Nedir?

Saunaya gitmenin esas amacı bedenin dinlenmesidir. Ancak sauna faydaları da saymakla bitecek gibi değildir. Bu faydalardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

·   Cildi Güzelleştirir: Saunanın cilt bakımı için kullanımı çok eski çağlara kadar dayanmaktadır. Cilt gözeneklerinin açılması sayesinde cildin hava almasını ve hücrelerin kendini daha hızlı yenilemesini sağlayan saunalar, yaşlanmayı da geciktirmektedir. Ayrıca gözeneklerde biriken kirin dışarı atılması sayesinde daha pürüzsüz, parlak ve temiz bir cilde sahip olmayı sağlamaktadır. ·   Kalp Sağlığını Korur: Saunalar, ileride meydana gelmesi muhtemel kalp hastalıklarına karşı güçlü bir koruma sunmaktadır. Kan dolaşımını hızlandıran ve düzene sokan sauna, belirli aralıklarla tekrarlandığında kalbi düzene sokmaktadır. Ancak kalp hastası olan kişiler, doktor onayı olmadan sauna kullanmamalıdır.

·   Zayıflamayı Destekler: Saunalarda yüksek olan ortam sıcaklığı kalori ve yağ yakımı konusunda da destekleyicidir. Zayıflamak isteyenler ya da bunun için diyet yapanlar, haftada birkaç kez sauna ziyaretinde bulunarak daha etkin sonuçlar alabilmektedir.

·  Uyku Kalitesini Arttırır: Uykusuzluk sorunu çekenler ya da uyumasına rağmen yeterince dinlenmediğini hissedenler için de saunalar fayda sağlamaktadır. Vücudun gevşemesini ve kendini daha dinç hissetmesini mümkün hale getiren sauna, uyku kalitesini arttırmaktadır.

 


Sauna İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saunadan istenilen etkiyi elde edebilmek için sauna nasıl kullanılır sorusunun cevabını iyi bilmek gereklidir. Saunaya girmeden önce gözeneklerin açılması son derece önemlidir. Bunun için öncelikle duş alınmalı ve vücut iyice temizlenmelidir. Bu durumun saunadaki sıcağın vücut gözeneklerini daha iyi açabilmesi ve beklenilen etkiyi sunabilmesi açısından bir ön hazırlıktır. Dikkat edilmesi gereken hususlardan bir diğeri de saunaya plastik ya da sentetik malzemeler ile girilmemesidir. Kıyafetler ve aksesuarlar da buna dahildir. Zira saunada tamamen açılan vücut gözenekleri ile temas eden bu sentetik malzemeler cilt tarafından emilebilmektedir. Bu durum da ciltte döküntüler ve alerjen bazı etkiler yaratmaktadır. Sauna öncesinde her şey çıkarılmalı ve mümkünse sadece peştemal ile girilmelidir.

 

Saunada insan vücudu normalin üzerinde ter salgıladığı için su ve tuz kaybetmektedir. Bu kaybı telafi edebilmek için hem sauna öncesinde hem de sonrasında bol su ile tuzlu gıdalar tüketilmelidir. Aksi halde vücut direncinin düşmesi gibi bir durumun ortaya çıkması söz konusudur. Sauna nasıl kullanılmalı diye merak edenlerin dikkat etmesi gereken bir diğer nokta da saunaya tok karnına girilmemesidir. Özellikle ağır ve yağlı yemekler tüketildikten sonra saunaya girilmesi, kalp üzerinde baskı oluşmasına neden olmaktadır. Doğru olanı, sauna ile yemek arasında 2 saatlik bir boşluk bırakılmasıdır. Bununla birlikte saunaya aç karnına girmek de doğru bir davranış değildir. Kalp, şeker, tansiyon ve benzeri kronik rahatsızlıkları bulunan kişiler, doktorlarının izni olmadan sauna kullanmamalıdır.

 


Saunada Ne Giyilir?

Saunada rahat edebilmek ve faydalarından tam olarak yararlanabilmek adına seçilecek kıyafetlerin de önemi büyüktür. Saunada giyilecek kıyafetler sauna takımı  adıyla toplu olarak satılmaktadır. Saç havlusu  bu takımın en önemli parçalarından biridir. Zira saunada kafadaki gözenekler de açılmaktadır. Saunadan çıkınca saçların kurulanmaması, hastalıklara neden olabilmektedir. Vücut havlusu  da bu takımdaki kullanışlı parçalardan biridir. Ayrıca bornoz da saunada sıklıkla tercih edilen kıyafetlerdendir.

Sarfhan, 23 yıllık sektör tecrübesiyle tek kullanımlık spa ve otel ürünleri üretiyor. Tek kullanımlık havludan bornoza, peştamelden terliğe tüm ürünler toplu bir şekilde satın alabilir, işletmenizde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum yok

Yorum bırak

Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık