On:

Hastane Giysileri Nelerdir?

person Posted By: Burak Kraf list In: Category 1 comment Yorum: 2 favorite Hit: 63

Tek kullanımlık hastane giysilerini anlattığımız içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.

Hastaneler, hijyen ve temizlik açısından en fazla dikkat gerektiren alanlardandır. Hastalara daha konforlu bir hizmet sunabilmek adına hem mekânlarda hem de çalışanlarda gerekli olan tedbirlerin alınmasına özen gösterilmelidir. Bu noktada hastane giysileri büyük önem taşımaktadır. Hastalar, hasta yakınları ya da sağlık çalışanları tarafından farklı amaçlarla kullanılan hastane giysileri, bir yandan işleri kolaylaştırmakta diğer yandan da hastaların hijyen ihtiyaçlarının karşılanmasında önemli bir rol oynamaktadır.

 

Tek Kullanımlık Tulum Hakkında Her Şey

Hastane giysileri arasında tulum öncelikli bir yere sahiptir. Özellikle bulaşıcı hastalıkların olduğu alanlarda görev yapan sağlık çalışanları için tulumlar hayati önem taşımaktadır. Tek bir parça olarak imal edilen ve baş, gövde ile ayakları kapatan tulumlar, tam koruma gerektiren durumlarda kullanılmaktadır. Ancak tulumun beklenilen etkiyi yapabilmesi için doğru seçim yapmak da önemlidir. Tulum modelleri kullanım amacına ve üretildikleri malzemeye göre değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden de tulumun kullanılacağı alan iyi belirlenmeli ve o alanın gerekliliklerini yerine getirecek nitelikte tulum kullanılmalıdır. Beyaz tulum genelde en çok kullanılan tulum rengidir. Temizliği yansıtması ve hastane ortamına uygun olması nedeni ile bu renk tercih edilmektedir. Ancak bazı noktalarda yeşil ve mavi renkli tulumların kullanımına rastlamak da mümkündür.

 Adsz-tasarm-10.png

Tek kullanımlık tulum değiştirilmesinin kolay olması ve her an kullanılabilmeye hazır olması nedeni ile büyük avantajlar sağlamaktadır. Zorlu hastane ortamında tulum yıkama ya da ütüleme gibi işlevleri ortadan kaldırabilmek ve sürekli kullanım yoluyla oluşması muhtemel sorunların önüne geçebilmek adına tek kullanımlık tulumlara yönelmek daha doğrudur. Tek kullanımlık tulum fiyatları normal tulumlar ile kıyaslandığı zaman da daha uygundur. Ancak tulum alırken nefes alabilir kumaşlardan üretilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Aksi halde uzun süreli kullanım sonucunda pişik, aşırı terleme ve farklı sorunların ortaya çıkması mümkündür. Tulumların tam koruma sağlayabilmesi adına tulum nasıl giyilir sorusunun yanıtının da iyi bilinmesi gereklidir. Bulaşma riskinin olduğu ortama girmeden önce tulum giyilmeli ve dışarı ile teması kesilecek şekilde tüm fermuarları kapatılmalıdır. Günümüzde tek kullanımlık tulum imalatçıları tarafından üretilen çeşitli tulum modelleri bulunmaktadır. Bu modeller hem hastane ortamında hem de açık alanlarda kullanım için uygundur.

 

Ziyaretçi Önlüğü Kullanım Alanları Nelerdir?

Hastaların daha hijyenik ortamda kalmaları ve hastane dışından gelen zararlı organizmalara maruz kalmamaları için, hasta ziyaretlerinde de dikkatli olunması elzemdir. Özellikle bağışıklık sistemi zayıflamış ve vücut direnci düşmüş olan hastaların yattığı bölümlere girip çıkarken bu durum fazlaca önemlidir. Bu durumda yalnızca sağlık çalışanlarının değil, hasta ziyaretçilerinin de tedbirli olması gereklidir. Ziyaretçilerin hastaların yanına giriş çıkışlarda ziyaretler kısa tutulmalı ve mutlaka ziyaretçi önlüğü kullanılmalıdır. Tek kullanımlık hasta önlükleri, hasta ziyaretine girecek olan bireylerin boyunlarına geçirerek kıyafetlerini tamamen kapatan bir önlüktür. Kısa süreli kullanılan bir ürün olduğu için kumaş kalitesinden ziyade, koruyuculuk düzeyi önemlidir. Ayrıca ziyaretçi önlüğüne ek olarak maske ve galoş kullanılması da hasta sağlığı açısından dikkate alınması gereken bir durumdur.

 

Tek Kullanımlık Hasta Önlüğü

Hasta önlüğü de hastanelerde kullanılan giysilerdendir. Kullanım amacına göre önlükler farklı gruplara ayrılmaktadır. Bazı önlükler tek yüzlü ve sadece ön tarafı kapatırken, bazıları da çift taraflıdır. Daha çok diş hekimliklerinde görülen bu önlükler, ön yüzlerinin gözenekli bir yapıda olmasından dolayı sıvıyı kolayca emmekte ve tedavi esnasında sıvıların hasta kıyafetleri ile doğrudan temas etmesini engellemektedir. Tek kullanımlık hasta önlüğü bu gibi yerde daha avantajlıdır ve kullanım sıklığı da daha yüksektir. Kullan at nitelikte olan bu önlüklerin her hastadan sonra değiştirilmesi, daha steril bir hastane ortamı için vazgeçilmezdir. Diş hekimliklerinin yanı sıra normal hastanelerde de yatan hastalar için önlükler kullanılmaktadır. Hasta yemek önlüğü yatan hastaların yemek yedikleri esnada üzerine dökülmemesi için tercih edilen bir diğer önlük türüdür. Tek kullanımlık hasta önlüğü fiyatları alım sayısına ve önlüğün niteliğine göre değişiklik göstermektedir. Sağlık kuruluşları genellikle toplu alım yaptıkları için daha uygun maliyet ile bu önlükleri satın alabilmektedir.

Ayrıca tek kullanımlık hastane örtü ve çarşaflarıyla ilgili hazırladığımız içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz. 

 

Tek Kullanımlık Cerrahi Önlük Özellikleri Nelerdir?

 Adsz-tasarm-12.png

Hastalara cerrahi müdahalelerin yapıldığı alanlar, normal alanlara göre daha yoğun tedbirler ile güvence altına alınmalıdır. Zira buralarda hastaların vücutlarına zararlı organizmaların bulaşma riski daha yüksektir. Bu yüzden de yoğun bakım ve ameliyathane gibi alanlarda cerrahi önlük kullanımı zorunluluktur. Steril cerrahi önlük ürünleri, sağlık çalışanlarından hastalara herhangi bir zararlı organizmanın bulaşmasını engellemektedir. Ancak önlükler bu konuda tek başına yeterli değildir. Ayrıca koruyuculuk düzeyi yüksek maskeler ile de steril ortamın desteklenmesi gereklidir. Bir hasta için kullanılan önlük daha sonra yeniden kullanılmamalı ve mutlaka tek kullanımlık cerrahi önlük tercih edilmelidir. Normal hastane alanlarında bir önlük ile tüm gün boyunca idare etmek mümkünken, cerrahi alanlarda durum daha hassasiyet gösterdiği için önlükler her müdahale ya da her nöbet sonrasında değiştirilmelidir. Tek kullanımlık cerrahi önlük fiyatları uygun olduğu için sürekli değişimin yaratacağı herhangi bir külfet bulunmamaktadır.

 

Kolonoskopi Pantolonu Ne İşe Yarar?

Kolonoskopi, hastalarda hem tedavi hem de teşhis amacı ile başvurulan endoskopik bir işlemdir. Kolonoskopi nedir sorusuna basitçe şu şekilde cevap vermek mümkündür: Hastanın makatından girilerek kalın bağırsak başta olmak üzere sindirim yolu organlarının incelenmesine ve gerektiği durumlarda parça alınmasına olanak tanıyan bu yöntemde, daha net görüntüleme alabilmek için öncelikle aynı yoldan ilaç enjekte edilmektedir. Bu esnada ilacın geri gelmesi ya da büyük abdest kaçırma gibi durumlara karşı kolonoskopi pantolonu kullanılmaktadır. Bu pantolon genellikle hastanın kendi pantolonunu ve çamaşırlarını kullandıktan sonra giyindiği ve makat kısmında küçük bir deliğe sahiptir. Pantolon kolonoskopi hazırlığı esnasında giyilmekte ve işlemin bitmesi ile birlikte de çıkarılmaktadır. Kolonoskopi ne kadar sürer sorusunun cevabı, yapılacak işlemin niteliğine göre değişiklik göstermektedir. Ancak bu süre maksimum 15 dakikadır.

 

Hasta Muayene Eteği Gerekli Midir?

Hasta eteği ya da hasta muayene eteği, hastanın doktor tarafından muayene edileceği zaman kullanılan tek kullanımlık bir giysidir. Elbette bu her hasta muayenesi için geçerli olan bir durum değildir. Daha çok ürolojik muayenelerde bu etek kullanılmaktadır. Kişinin kıyafetleri üzerinden görüntüleme ve muayene etmenin zor olması nedeni ile bu eteğin kullanımı hem hekimlere hem de hastalara büyük kolaylık sağlamaktadır. Tek kullanımlık olan bu etekler, her hasta için ayrı olarak verilmektedir. Kullan at muayene eteği genellikle belleri lastikli olarak üretilmektedir. Bu sayede beden problemi olmadan her hasta tarafından rahat bir biçimde kullanılabilmektedir.

 

Hasta Giysileri Nelerdir?

Hastanelerde kimi zaman hastalar tarafından kimi zaman da sağlık çalışanları tarafından kullanılan medikal elbise ürünleri, büyük ölçüde yukarıda sayılan ürünlerden oluşmaktadır. Daha steril bir ortam ve daha rahat muayene için bu giysilerden yararlanılması son derece önemlidir. Özellikle yatan hasta kıyafeti hastaların yattıkları süre boyunca daha rahat hareket etmeleri açısından kullanışlıdır. Bu kıyafetler, kullanım durumuna göre belirli aralıklarla değiştirilmelidir. Çeşitli amaçlarla kullanılan hastane malzemeleri eczanelerde ya da medikal firmalarında sağlık kuruluşlarının hizmetine sunulmaktadır. Bu malzemeler satın alınırken hem fiyat hem de kalite açısından uygun olan ürünler tercih edilmeli, bu yüzden de detaylı bir araştırma yapılmalıdır.

Sarfhan 2008 yılından itibaren markasıyla çeşitli sektörlere yönelik tek kullanımlık ürün imalatı yapıyor. 

Yorumlar

Tarih Wednesday, April 18, 2018 Gönderen ha cong tien Link
At Nulla id tincidunt ut sed semper vel Lorem condimentum ornare. Laoreet Vestibulum lacinia massa a commodo habitasse velit Vestibulum tincidunt In
Tarih Wednesday, April 18, 2018 Gönderen ha cong tien Link
At Nulla id tincidunt ut sed semper vel Lorem condimentum ornare. Laoreet Vestibulum lacinia massa a commodo habitasse velit Vestibulum tincidunt In

Yorum bırak

Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık