On:

Geçmişten Günümüze Maske – İlk Kez Ne Zaman Kullanıldı?

person Yazan: Burak Kraf list In: Blog comment Yorum: 0 favorite Okunma: 509

Geçmişten günümüze maskenin tarihsel yolculuğunu anlattığımız içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.

2019 yılının son aylarında Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede dünyanın önemli bir kısmını etkisi altına almayı başaran Covid-19 salgını, maskelerin önemini arttırmıştır. Hastalığın zerrecik yolu ile bulaşması ve kesin olarak bir tedavi yönteminin olmaması koruyucu maske kullanımını zorunlu kılmıştır. Yaşamın normal seyrinde olduğu dönemlerde maskeler bu kadar dikkat çekmese de tarihsel süreçte, farklı salgın hastaların ortaya çıktığı dönemlerde de maske kullanımının yaygınlaştığı görülmektedir. Hatta bu kullanım amacının, maskelerin icat edilmesinin temel nedeni olduğuna dair görüşler de bulunmaktadır.

 

Geçmişteki Salgınlar

 

Virüsler ya da bakteriler, dünya üzerinde henüz insan yaşamı başlamadan önce var olan ve günümüze kadar da varlıkların sürdürmeyi başarabilmiş organizmalardır. İnsandan insana, sudan insana, hayvandan insana gibi farklı bulaşma yollarını seyreden virüsler, sürekli bir değişim ve dönüşüm içerisindedir. Tarihte yaşanan bazı salgın hastalıklar, dünya nüfusunun önemli ölçüde azalmasına yol açmıştır. Bu virüslerin yenilmesi ise ancak insan genlerinin bu virüsler ile mücadele edebilecek düzeyde yeni genler üretmesi ile olanaklı hale gelmiştir. Tarihte yaşanan ve belgeleri günümüze kadar ulaşabilmiş bazı salgın hastalıklar şunlardır:

·      Antoninus Salgını: 165-180 yılları arasında Roma İmparatorluğu’nda ortaya çıkan bu hastalık, doğu seferinden dönen ordunun askerleri ile birlikte imparatorluk merkezine taşınmıştır. Günlük ortalama 2 bin kişinin hayatını kaybetmesine neden olan bu hastalık, Roma İmparatorluğu’nun en büyük imparatorlarından biri olan Marcus Aurelius Antoninus’un da ölüm nedeni olmuştur. 15 yıl devam eden bu salgın hastalık sonrasında imparatorluk nüfusunun yüzde 30’u öldü. Salgına neden olan hastalığın ne olduğu bilinmemekle birlikte çiçek ya da kızamık olduğu yönünde bazı rivayetler bulunmaktadır.

·       Jüstinyen Vebası: 541 yılında imparator Jüstinyen’in Konstantinapol tahtında olduğu sırada ortaya çıkan hastalık, onun adı ile anılmaktadır. Avrupa’da başlayan ve daha sonra Arap bölgesi, Afrika bölgesi ve Anadolu’ya yayılan hastalık nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısı tahmin edilmemektedir. Öyle ki bu dönemde mezarlar dolduğu için, hayatını kaybedenler denizlere atılmıştır.

·       Kara Veba: 1346 ila 1353 yılları arasında ortaya çıkan kara veba salgını, tam emin olunmamakla birlikte 200 milyona yakın insanın ölümüne neden olmuştur. Avrupa’da ortaya çıkan salgın, kıta nüfusunun yaklaşık yüzde 40’ının ölümü ile sonuçlanmıştır. Bu hastalık sonrasında Avrupa’da kilisenin otoritesi sorgulanmaya başlamıştır.

 


Maskenin İcat Edilmesi

Maske insanlar tarafından eski dönemlerden beri kullanılan bir üründür. İlk ortaya çıktığı zaman farklı suretlerde olan ve yüze takılarak eğlence için kullanılan maskeler, 1900’lü yıllarla birlikte tıp alanında da kullanılmaya başlanmıştır. Bugün cerrahi maske olarak adlandırılan maskelerin ilkel formu olarak düşünülebilecek ilk maskeler, düz bir bez mendil biçimindeydi. Salgın hastalıklarda maskenin ilk kullanımı ise 1910 yılında Çin-Rusya ve Japonya arasında yaşanan Mançurya Savaşı’na rastlamaktadır. Savaş esnasında veba salgınının patlak vermesi, askerlerin korunabilmesi için maskeye gereksinim duymalarına yol açmıştır. Bu dönemde sonra ortaya çıkan pek çok salgın hastalıktan korunmak için de maskelerden yararlanılmıştır. Birinci Dünya Savaşı ile birlikte başlayan ve İkinci Dünya Savaşı’nda doruk noktasına ulaşan kimyasal gaz kullanımı, daha üstün özellikli maskelerin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

 


Günümüzde Maske (Maske Çeşitleri)

21.yüzyılın en büyük salgın hastalığı olarak kabul edilen Covid-19 salgınına karşı da farklı maske modelleri  kullanılarak tedbir alınmaya çalışılmaktadır. Geçmiş yıllara kıyasla, günümüzde maskeler daha çeşitli ve daha yüksek koruyuculuğa sahiptir. Özellikle 3 katlı maske ürünleri ile salgın hastalıklardan korunma oranını yüzde 95’lere çıkarabilmek mümkündür. Üstelik sürekli değişim gerektirmeyen yıkanabilir maske ürünleri de bu dönemin en kullanışlı maske çeşitleri arasında yer almaktadır. Tek kullanımlık maske  olarak da adlandırılan cerrahi maskelerin üretiminde dikkate alınması gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar, maskenin koruyuculuğundan emin olabilmek adına önem arz etmektedir. Bunlar maske üretiminde kullanılan kumaşın türü ve kalitesi, burun demiri bulunan telli maske olması ve kulak lastiklerinin sık olmaması gibi hususlardır. Ayrıca baskılı maske ürünlerinde kullanılan boyanın ve boyama yönteminin de dikkate alınması gereklidir. Türk Standartları Enstitüsü tarafından belirlenen standartları taşıyan Esquire markalı maskeler, yüksek koruyuculuk oranının yanı sıra rahatsız etmeyen bir kullanım deneyimi sunmaktadır.

Sarfhan, Esquire markası adı altında maske üretimi gerçekleştirmektedir.  Sarfhan  üzerinden şirketleriniz veya kendiniz için logolu maske, tasarım maske, tek kullanımlık veya yıkanabilir maskelere ulaşabilir, toplu veya adet olarak maske satın alabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum yok

Yorum bırak

Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık