On:

Corona Virüse Karşı En Önemli Kalkan – Maske!

person Yazan: Burak Kraf list In: Blog comment Yorum: 0 favorite Okunma: 519

2019 yılının son aylarında Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına almayı başaran Corona virüs ya da daha yaygın adı ile Covid-19 halen daha kesin bir tedavi yönteminin olmaması dolayısıyla insanlar açısından büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Halihazırda hastalık ile mücadele edebilmek adına, kişisel temizliğe dikkat etmek ve maske kullanmak en önemli silahlar arasında yer almaktadır. Özellikle maske  kullanımı sayesinde havada serbest halde bulunan partiküllerin solunum yolu ile vücuda alınmasının önüne geçilebilmektedir. Ancak doğru maskenin seçilmesi, hastalık ile mücadele açısından büyük öneme sahiptir. Covid-19 salgınını fırsata çevirmek isteyen kötü niyetli kişilerin, bu süreçte hiçbir koruyuculu olmayan maskeleri yüksek fiyattan satmaya çalıştıkları da göz önünde bulundurularak, koruyuculuğundan emin olunan maskelerin alınmasına dikkat edilmelidir.


Covid-19’dan önce hayatımızda iki tip maske bulunuyordu. Ancak Covid-19 ile birlikte artan talep ve maske üretimindeki problemler sebebiyle üçüncü tip maske olarak adlandırdığımız yıkanabilir kumaşlı maskeler üretilmeye başlandı.  Yani maskeleri üç kategoride değerlendirebiliriz.

  • Tek Kullanımlık Cerrahi Maskeler
  • N95 Maskeler
  •  Yıkanabilir Kumaşlı Maskeler


Maske Ne İşe Yarar?

Yeni corona virüs ortaya çıkıncaya kadar maskeler yalnızca sağlık kuruluşlarında doktorlar tarafından kullanılan medikal ürünlerdi. Maskeler hastaların havada serbest halde dolaşan partiküllerden korunabilmeleri ve cerrahi müdahaleler esnasında doktorların hasta güvenliğini güvence altına alabilmeleri amacına hizmet etmektedir.  Corona virüs salgını ile birlikte ise maske toplum içerisindeki bireyleri, birbirlerine karşı korumayı amaçlayan bir kalkan haline gelmiştir. Covid-19 solunum yolları aracılığı ile bulaştığı bir hastalık olduğu için, maskeler özellikle kalabalık ortamlarda aynı havanın solunması nedeni ile yaşanabilecek bulaşmaları engellemektedir. Ancak bu işlevini tam olarak yerine getirebilmesi için, koruyuculuk oranı yüksek olan bir maske tercih edilmelidir.

 

Maske Nasıl Yapılır?

Covid-19’a karşı maske kullanımı konusunda en çok merak edilenlerden biri maske nasıl yapılır sorusudur. Bunun için öncelikle maske çeşitleri hakkında bilgi sahibi olunması gereklidir. İleri düzey maskeler olarak kabul edilen N95’lerin haricinde; cerrahi maskeler ve yıkanabilir maskeler olmak üzere ikili bir sınıflandırma bulunmaktadır. Cerrahi maskeler bir kez kullanılabilen ve her kullanımdan sonra değiştirilmesi gereken maskelerdir. Bu maskelerin koruyuculuğundan emin olabilmek adına ulusal ve küresel ölçekli bazı kalite standartları bulunmaktadır. Yıkanabilir maske  ürünleri ise dayanıklı kumaşlardan üretilmekte ve kullanım sonrasında yıkanarak yeniden kullanıma olanak sağlamaktadır. Her iki yöntemde de maske yapımı için kullanılacak kumaşın düz olması ya da ağız ve burna denk gelen kısmının üç katlı olması gereklidir. Daha sonra her iki yandan kulağı acıtmayacak bir lastik ile maske dikilmelidir.

 


Maske Nasıl Kullanılır?

Kullanılacak maskenin kaliteli olması kadar, doğru kullanılması da tam koruma sağlayabilmek adına büyük önem taşımaktadır. En iyi maske markası kullanılsa bile, yanlış kullanım neticesinde işlevsiz kalması söz konusudur. Maske kullanımında dikkat edilmesi gereken ilk husus, burun telinin bulunması ve maskenin burun kısmından içe doğru hava sızıntısının olmamasıdır. Havanın rahatlıkla girebildiği yerden, virüsün de girebileceği unutulmamalıdır. Ayrıca maskenin yanlardan da hava sızdırmazlığının yüksek olmasına dikkat edilmelidir. Maske takılmadan önce eller iyice yıkanmalı ve daha sonra maske takılmalıdır. Maskenin çıkarılması esnasında da ağza denk gelen kısımlara dokunmadan, kulaktaki ipten tutmak suretiyle çıkarılmalıdır. Ağız kısmı ıslanan maskeler kullanılmaya devam edilmemeli ve hemen değiştirilmelidir.

 


Maske Nerede Bulunur?

Salgın hastalık öncesinde maskeler genellikle eczanelerde ve medikal ürünleri satan işletmelerde bulunuyordu. Ancak salgının dünya geneline yayılması, maske satışının her alana yayılmasına da neden oldu. Günümüzde de başta eczaneler ve medikal marketler olmak üzere; marketlerde, büfelerde, alışveriş merkezlerinde, kozmetik firmalarında ve daha pek çok yerde maske satışı yapılmaktadır. Salgının başladığı dönemlerde maske fiyatları hakkında genel bir düzenleme yapılmış olsa da şimdilerde farklı fiyat uygulamalarına rastlanmaktadır.

 

Maske Fiyatları Ne Kadar? 

Maske fiyatları eczane ya da satıldığı yere göre farklılık göstermektedir. Ayrıca maskenin markası ya da kalitesi de fiyat üzerinde etkili olan unsurlardandır. Maske alırken fiyatından daha çok kalitesine ve koruyuculuğuna odaklanmak gereklidir. Düşük fiyatlı maskeler, genellikle koruyuculuk düzeyi düşük olan maskelerdir.

 


Yıkanabilir Maske Ne Kadar Koruyucu? – Uzmanından Açıklamalar
 

Yıkanabilir maskelerin giderek yaygın hale gelmeye başlaması ile birlikte yıkanabilir maske sağlıklı mı sorusu da önem kazanmaktadır. Doğru kumaşlar kullanıldığında ve maske doğru şekilde kullanılıp, düzenli olarak yıkandığında yüksek koruyuculuk söz konusudur. Yıkanabilir maske yapımı için en uygun kumaş türü, yüzde yüz pamuklu olan kumaşlardır. Hem alerjen olmaması hem de solunması durumunda bir zarar vermemesi nedeni ile pamuklu kumaşlar öne çıkmaktadır. Ayrıca filtre edici özelliği sayesinde de iyi derecede koruyuculuk sağlamaktadır. Gerekli şartların sağlanması durumunda korona maskesi olarak yıkanabilir maskelerin rahatlıkla kullanılabilmesi mümkündür.

 


Yıkanabilir Maske Nedir?

Yıkanabilir maskeler, cerrahi maskelerin aksine tek kullanımlık değil; yıkanması durumunda birden kez kullanılabilecek maskelerdir. Burada maske nasıl yıkanır sorusunun üzerinde durulması önemlidir. Zira maskenin hatalı yıkanması da istenmeyen durumların ortaya çıkmasına neden olabilme potansiyeline sahiptir. Doğru yıkama için öncelikle maskenin yapımında kullanılan kumaş türüne uygun yıkama yöntemi belirlenmeli ve uygulanmalıdır. Tamamen pamuklu olan maskelerde elde yıkamak mümkündür. Ayrıca pamuklu yıkama ayarı ile çamaşır makinesinde yıkama olanağı da bulunmaktadır. Esquire yıkanabilir maske de bunlara bir örnektir.

 


Yıkanabilir Maske Nasıl Yapılır?

Yıkanabilir maske yapma konusunda da aşağı yukarı cerrahi maske yapımında izlenen yol takip edilmektedir. Yıkanabilir maskelerin en büyük avantajlarından biri, maskenin yapım esnasında yüze uygun biçimde ölçüsünün alınabilmesidir. Cerrahi maskeler tek bir standart olarak üretildikleri için bu olanak söz konusu değildir. Yıkanabilir maske için öncelikle kumaş düz ya da üç kat olacak şekilde ayarlanmalı ve yanları dikilerek düzlenmelidir. Daha sonra yanlarından yumuşak bir lastik de dikilerek işlem tamamlanmalıdır. Siyah maskenin düz durması için, yapımından sonra bir kez buharlı ile ütülenmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca kulaklar için kullanılacak lastiğin de pamuklu malzeme ile kaplanması ya da yumuşak bir madde kullanılması önemlidir. Zira maske uzun süre takılı kaldığı zaman kulaklarda tahriş gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

 


Yıkanabilir Maske Sağlıklı Mı? Nasıl Anlaşılır?

Daha önce de belirtildiği gibi, yıkanabilir maskenin sağlık açısından herhangi bir olumsuzluğu söz konusu değildir. Ancak dikkat edilmesi gereken husus kullanılacak kumaş ile yıkama zamanının geçirilmemesidir. Pamuklu kumaşlar koruyuculuk açısından iyi bir değere sahiptir. Bu yüzden de filtre etme özelliği yüksektir. Ancak sentetik bazlı kumaşlar için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Bu tür kumaşlar yeteri kadar koruyucu olmadığı gibi, solunması halinde farklı rahatsızlıkların ortaya çıkmasına da neden olabilmektedir. Bununla birlikte maskenin günübirlik yıkanmasına da özen gösterilmelidir. Yıkanabilir maskeyi yıkamadan kullanmak da üzerinde hem corona virüsün hem de farklı organizmaların türemesine neden olabilmektedir.

 


Yıkanabilir Maske Çeşitleri ve Yıkanabilir Renkli Maske
 

Yıkanabilir maskeler evde yapılabileceği gibi, hazır olarak da satın alınabilmektedir. Kaliteli malzemeden üretilen maskeleri satın almak, daha avantajlı bir yöntemdir. Yıkanabilir maske çeşitleri oldukça fazladır. Bu hususta siyah maske ürünleri oldukça popülerdir. Hem kıyafetler ile uyumlu olması hem de estetik bir görünüm sağlaması nedeni ile bu maskeler oldukça kullanışlıdır. Üstelik siyah maske fiyatları da son derece uygundur. Bunun haricinde farklı renklerde yıkanabilir maske bulabilme olanağı da fazladır.

 

Sarfhan, Esquire markası adı altında maske üretimi gerçekleştirmektedir. Sarfhan üzerinden şirketleriniz veya kendiniz için logolu maske, tasarım maske, tek kullanımlık veya yıkanabilir maskelere ulaşabilir, toplu veya adet olarak maske satın alabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum yok

Yorum bırak

Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık